1 of 21 images
Suunto Vertical Watch, Black Ruby, One Size, SS050865000
2 of 21 images
Suunto Vertical Watch, Black Sand, One Size, SS050863000
3 of 21 images
Suunto Vertical Watch, Black Lime, One Size, SS050864000
4 of 21 images
Suunto Vertical Watch, All Black, One Size, SS050862000
5 of 21 images
Suunto Vertical Watch, Black Lime, One Size, SS050864000
6 of 21 images
Suunto Vertical Watch, Black Ruby, One Size, SS050865000
7 of 21 images
Suunto Vertical Watch, All Black, One Size, SS050862000
8 of 21 images
Suunto Vertical Unisex Watch, 49mm Case Diameter, Stainless Steel, Black/Sand Silicone Strap, One Size, SS050863000
9 of 21 images
Suunto Vertical Unisex Watch, 49mm Case Diameter, Stainless Steel, Black/Ruby Silicone Strap, One Size, SS050865000
10 of 21 images
Suunto Vertical Watch, Black Sand, One Size, SS050863000
11 of 21 images
Suunto Vertical Watch, Black Lime, One Size, SS050864000
12 of 21 images
Suunto Vertical Watch, All Black, One Size, SS050862000
13 of 21 images
Suunto Vertical Watch, Black Ruby, One Size, SS050865000
14 of 21 images
Suunto Vertical Watch, Black Sand, One Size, SS050863000
15 of 21 images
Suunto Vertical Unisex Watch, 49mm Case Diameter, Stainless Steel, Black/Lime Silicone Strap, One Size, SS050864000
16 of 21 images
Suunto Vertical Watch, All Black, One Size, SS050862000
17 of 21 images
Suunto Vertical Watch, Black Lime, One Size, SS050864000
18 of 21 images
Suunto Vertical Watch, All Black, One Size, SS050862000
19 of 21 images
Suunto Vertical Watch, Black Ruby, One Size, SS050865000
20 of 21 images
Suunto Vertical Watch, Black Sand, One Size, SS050863000
21 of 21 images
Suunto Vertical Watch, Black Ruby, One Size, SS050865000
Tap Tap to Zoom
In Stock
4 Models AvailableColor
All
Band/Strap Color
All
Search
$629.00
$629.00
$629.00
$629.00
Product Info for Suunto Vertical Unisex Watch
Adventure watch for outdoor expeditions and training - with sapphire touchscreen, dual-band GNSS, outdoor offline maps, and ABC + weather tools for confident navigation.![]()
Specifications for Suunto Vertical Unisex Watch:
| Manufacturer: | Suunto |
| Size: | One Size |
| Application: | Training |
| Gender: | Unisex |
| Case Color: | Black |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Fabric/Material: | Sapphire Crystal, Titanium Grade 5 |
| Case Material: | Glass Fibre reinforced polyamide |
| Case Diameter: | 49 mm |
| Bezel Finish: | Steel |
| Band/Strap Material: | Silicone |
| Wrist Band Type: | Strap |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 100 m |
| Weight: | 2.61 oz |
Features of Suunto Vertical Unisex Watch
- Sapphire touchscreen with durable build options
- Outdoor offline maps to help you stay on track
- Dual-band GPS/GNSS for greater accuracy
- ABC (altimeter, barometer, compass) and weather forecast for spatial awareness
- Advanced training metrics with 115+ sport modes
- Built with renewable energy
Package Contents:
- Suunto Vertical Unisex Watch