1 of 26 images
Suunto Race Watch, Black, One Size, SS050929000
2 of 26 images
Suunto Race Watch, Midnight, One Size, SS050930000
3 of 26 images
Suunto Race Watch, Birch, One Size, SS050931000
4 of 26 images
Suunto Race Watch, Titanium Amethyst, One Size, SS050933000
5 of 26 images
Suunto Race Watch, Titanium Charcoal, One Size, SS050932000
6 of 26 images
Suunto Race Watch, Black, One Size, SS050929000
7 of 26 images
Suunto Race Watch, Midnight, One Size, SS050930000
8 of 26 images
Suunto Race Watch, Midnight, One Size, SS050930000
9 of 26 images
Suunto Race Watch, Black, One Size, SS050929000
10 of 26 images
Suunto Race Watch, Midnight, One Size, SS050930000
11 of 26 images
Suunto Race Watch, Black, One Size, SS050929000
12 of 26 images
Suunto Race Watch, Midnight, One Size, SS050930000
13 of 26 images
Suunto Race Watch, Black, One Size, SS050929000
14 of 26 images
Suunto Race Unisex Watch, 49mm Case Diameter, Stainless Steel, Midnight Silicone Strap, One Size, SS050930000
15 of 26 images
Suunto Race Watch, Birch, One Size, SS050931000
16 of 26 images
Suunto Race Watch, Birch, One Size, SS050931000
17 of 26 images
Suunto Race Watch, Birch, One Size, SS050931000
18 of 26 images
Suunto Race Watch, Birch, One Size, SS050931000
19 of 26 images
Suunto Race Watch, Titanium Amethyst, One Size, SS050933000
20 of 26 images
Suunto Race Watch, Titanium Amethyst, One Size, SS050933000
21 of 26 images
Suunto Race Watch, Titanium Amethyst, One Size, SS050933000
22 of 26 images
Suunto Race Watch, Titanium Amethyst, One Size, SS050933000
23 of 26 images
Suunto Race Watch, Titanium Charcoal, One Size, SS050932000
24 of 26 images
Suunto Race Watch, Titanium Charcoal, One Size, SS050932000
25 of 26 images
Suunto Race Watch, Titanium Charcoal, One Size, SS050932000
26 of 26 images
Suunto Race Watch, Titanium Charcoal, One Size, SS050932000
Tap Tap to Zoom
In Stock
5 Models AvailableColor
All
Band/Strap Color
All
Bezel Finish
All
Case Color
All
Search
List: $449.00Save $27.51
$421.49
List: $449.00Save $27.51
$421.49
$449.00
List: $549.00Save $33.51
$515.49
$549.00
Product Info for Suunto Race Unisex Watch
Ultimate performance watch for racing and training - with a bright AMOLED screen, a digital crown for fast browsing, advanced training and recovery insights, and free offline maps.![]()
Specifications for Suunto Race Unisex Watch:
| Manufacturer: | Suunto |
| Size: | One Size |
| Application: | Racing |
| Gender: | Unisex |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Fabric/Material: | Sapphire Crystal, Titanium Grade 5 |
| Case Material: | Glass Fibre reinforced polyamide |
| Case Diameter: | 49 mm |
| Band/Strap Material: | Silicone |
| Wrist Band Type: | Strap |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 100 m |
| Weight: | 2.43 oz |
Features of Suunto Race Unisex Watch
- High-definition 1.43'' AMOLED touchscreen
- Digital crown for fast browsing
- Advanced training metrics with Suunto Coach AI support
- HRV recovery measurement
- 115+ sport modes
- Free offline maps for on-route navigation
- Up to 50 hours battery life in training mode (Performance)
- Tested to military standards; water resistance up to 100 m
Package Contents:
- Suunto Race Unisex Watch