Tap Tap to Zoom
Product Info for Fjallraven Skule 20 Backpack
The smaller sibling of the Skule 28, this backpack is perfect for school, work or shorter day trips into nature. Features a main compartment with a raised, padded laptop sleeve, a front compartment with organiser pockets, and an easy-access zippered top pocket. Made of hardwearing, water-repellent Oxford fabric in recycled polyester. It also has a comfortable back panel with air mesh, padded shoulder straps and adjustable chest straps.![]()
Specifications for Fjallraven Skule 20 Backpack:
| Manufacturer: | Fjallraven |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
| Weight: | 650 g |
| Pack Application: | Everyday |
| Pack Type: | Backpack |
| Capacity: | 20 liters |
| Pack Volume: | 20 liters |
| Hydration Compatible: | Yes |
| Fabric/Material: | 100% Polyamide 70D, PU-Laminated |
| Body Material: | 100% Polyester 600D |
| Age Group: | Adults |
| Length: | One Size |
| Width: | 28 cm |
| Height: | 43 cm |
| Style: | Daypack |
| Condition: | New |
| Pack Loading: | Top |
| Hipbelt Size: | NA |
Features of Fjallraven Skule 20 Backpack
- Versatile daypack for shorter trips into the city or nature.
- Made of hardwearing, water-repellent 600D Oxford fabric in recycled polyester.
- Zippered main compartment with padded laptop sleeve.
- Roomy zippered front compartment with interior zippered pocket and mesh organiser pockets.
- Easy-access zippered top pocket.
- Hydration-system compatible. Water bladder (not included) can be stored in the laptop sleeve.
- Webbing loops and adjustable elastic cord for attaching extra gear onto the front.
- Two side pockets in stretch fabric.
- Comfortable padded shoulder straps and back panel with air mesh.
- Adjustable chest strap.
Package Contents:
- Fjallraven Skule 20 Backpack