Tap Tap to Zoom
Product Info for Fjallraven Kanken Laptop 17in Pack
Laptop version of Kanken backpack Kanken Laptop 17" is made from hardwearing Vinylon F fabric and has a separate, padded compartment that provides safe storage for a 17 laptop computer. It has an extra zippered pocket inside the main compartment, zippered pocket on the front, two side pockets and comfortable padded shoulder straps.![]()
Specifications for Fjallraven Kanken Laptop 17in Pack:
| Manufacturer: | Fjallraven |
| Gender: | Unisex |
| Fabric/Material: | Webbing 100% polypropylene |
| Pack Application: | Urban |
| Height: | 42 cm |
| Width: | 30 cm |
| Depth/Thickness: | 18 cm |
| Weight: | 500 g |
| Pack Volume: | 20 liters |
| Pack Loading: | Front |
| Body Material: | 100% Vinylal |
| Pack Type: | Urban/School Packs |
| Size: | 17 in |
Features of Fjallraven Kanken Laptop 17in Pack
- Made from hardwearing Vinylon F fabric.
- Extra zippered pocket inside the main compartment.
- Two open side pockets plus a zippered front pocket.
- Comfortable shoulder straps with durable foam padding.
- Includes a foam seat pad stored in a pocket inside the main compartment.
Package Contents:
- Fjallraven Kanken Laptop 17in Pack