Tap Tap to Zoom
- Size:
- One Size
- Pack Volume:
- 16 liters
- Color:
- Black/Rainbow Pattern
Code: Z30-USP-FJRN174-F23620-550-907-One-Size
MPN: F23620-550-907-One Size
UPC: 7323450597948
Product Info for Fjallraven Kanken Rainbow - Unisex
Kankens Vinylon fabric can resist a brief showers but for persistent rain youll need a little extra protection. This rain cover is especially designed to fit your favourite backpack. It has a reflective logo and elasticated edging plus press buttons that hold it in place. Easy to pack into its integrated pocket, and with a small loop so you can attach it to your Kanken Mini with a small carabiner, for example.![]()
Specifications for Fjallraven Kanken Rainbow - Unisex:
| Manufacturer: | Fjallraven |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
| Weight: | 300 g |
| Pack Application: | Urban |
| Capacity: | 16 liters |
| Pack Volume: | 16 liters |
| Color: | Black/Rainbow Pattern |
| Body Material: | Vinylon F 100% vinylal |
| Width: | 27 cm |
| Height: | 38 cm |
| Depth/Thickness: | 13 cm |
| Pack Loading: | Front |
| Pack Type: | Urban/School Packs |
Features of Fjallraven Kanken Rainbow - Unisex
- Made from durable, water resistant Vinylon F fabric.
- Pliant rainbow-coloured shoulder straps and handles at the top.
- Comes with a seat pad that is stored in a pocket in the main compartment.
- Reflective logo plus front pocket and side pockets.
- Address tag inside the main compartment!!
Package Contents:
- Fjallraven Kanken Rainbow - Unisex