Tap Tap to Zoom
- Size:
- One Size
- Pack Volume:
- 7 liters
- Color:
- Black/Rainbow Pattern
Code: Z30-USP-FJRN175-F23621-550-907-One-Size
MPN: F23621-550-907-One Size
UPC: 7323450597924
Product Info for Fjallraven Kanken Rainbow Mini - Unisex
Nature has no prejudices the rainbow has become a symbol for diversity, acceptance and equality and we think it perfectly captures the spirit of outdoor life. With Kanken Rainbow, Fjallraven celebrates every individuals right to express themselves. Part of the sales from each backpack goes towards environmental projects within the Arctic Fox initiative. A special edition pack with all that great Kanken love, and a bit more.![]()
Specifications for Fjallraven Kanken Rainbow Mini - Unisex:
| Manufacturer: | Fjallraven |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
| Weight: | 220 g |
| Pack Application: | Urban |
| Pack Volume: | 7 liters |
| Color: | Black/Rainbow Pattern |
| Body Material: | Vinylon F 100% vinylal |
| Width: | 20 cm |
| Height: | 29 cm |
| Depth/Thickness: | 13 cm |
| Pack Loading: | Front |
| Pack Type: | Urban/School Packs |
Features of Fjallraven Kanken Rainbow Mini - Unisex
- Made from durable, water resistant Vinylon F fabric.
- Fits both children and adults wanting a small backpack.
- Rainbow-coloured shoulder straps and handles at the top.
- Removable seat pad, reflective logo and front and side pockets.
- Address tag inside the main compartment.
Package Contents:
- Fjallraven Kanken Rainbow Mini - Unisex