Tap Tap to Zoom
Product Info for Fjallraven Kanken Sling Daypack
For Kanken lovers who only want to carry a few things, we have scaled down the classic backpack to create a small shoulder bag. Just like the original, it is made of exceptionally hardwearing Vinylon fabric and has the characteristic format with pliant straps and practical storage. A little pocket on the back is perfect for your phone and other small items you want to be able to get to fast.![]()
Specifications for Fjallraven Kanken Sling Daypack:
| Manufacturer: | Fjallraven |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
| Weight: | 190 g |
| Pack Volume: | 2.5 liters |
| Body Material: | 100% Vinylal |
| Width: | 15 cm |
| Height: | 20 cm |
| Depth/Thickness: | 8 cm |
| Pack Loading: | Top |
| Pack Type: | Crossbody Bag |
| Age Group: | Adults |
Features of Fjallraven Kanken Sling Daypack
- Zippered main compartment with inside pocket.
- Zippered quick-access pocket on the back.
- Adjustable shoulder strap and handles at the top.
- Hardwearing and water resistant.
- Name label inside.
Package Contents:
- Fjallraven Kanken Sling Daypack