Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- Multiple
- Condition:
- New
- Battery Quantity:
- 2
Code: ZA-NVR-PNVP1-PL76635L
MPN: PL76635L
UPC: 812495029073
Product Info for Pulsar Digex C50 3.5-14x30mm Night Vision Rifle Scope
DIGEX C50 digital day and night Rifle Scope for professional hunting, pest control, and forestry. Full HD CMOS sensor with high nighttime sensitivity offers excellent image quality 24/7: full color natural looking image during the day, color image in the twilight without auxiliary infrared illuminator and bright monochrome image in the night. HD AMOLED screen ensures correct color rendering and excellent image detail. Combined battery system consisting of internal and external battery offers up to 10 hours of non-stop work. Advanced set of ballistic adjustments provides all necessary features for precise aiming and shooting.![]()
Specifications for Pulsar Digex C50 3.5-14x30mm Night Vision Rifle Scope:
| Manufacturer: | Pulsar |
| Magnification: | 3.5 - 14 x |
| Eye Relief: | 50 mm |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Length: | 16.06 in |
| Width: | 3.07 in |
| Height: | 3.26 in |
| Weight: | 1.3 kg |
| Color: | Black |
| Display Type: | AMOLED |
| Focus Range: | 500 m |
| Wavelength: | 850 nm |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle: | Multiple |
| Display Resolution: | 1280x720 pixels |
| Caliber: | 9.3x64mm Brenneke, 12 Gauge, .375 H&H Magnum |
| Field of View, Linear: | 11.7 m at 100 m |
| Field of View, Angle: | 6.7 degrees |
| Operating Temperature: | -25 - 50 Celsius |
| Battery Life: | 10 hours |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Fabric/Material: | Aluminum Alloy |
| Digital: | Yes |
| Condition: | New |
| Battery Quantity: | 2 |
Features of Pulsar Digex C50 3.5-14x30mm Night Vision Rifle Scope
- 24/7 use
- Colour imaging from sunset till dusk in the Colour
- Twilight mode
- Over 500 m night detection range
- Authentic daytime colours
- Up to 10 hours of battery life on a single charge
- Classic design. Mounting on standard 30 mm rings
- Wide-angle eyepiece
- Variable magnification 3.5x to 14x
- Photo and video recording
- High-precision aiming with Picture-in-picture mode
- High caliber recoil up to: .375H&H,12 gauge and 9.3x64
- 5 individual shooting profiles / 50 zeroing distances
- Remote firmware update
- Stream Vision 2. Wi-Fi integration with iOS and Android devices
- Operating temperatures from -25 to +50C
- Fully waterproof IPX7
Package Contents:
- Pulsar Digex C50 3.5-14x30mm Night Vision Rifle Scope