00:18
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Axion XQ19 Compact - Footage showcase
1 of 8 images
Pulsar Axion XQ19 1.5-6x F19/1.0 Compact Thermal Monocular, Black, PL77517
2 of 8 images
Pulsar Axion XQ19 1.5-6x F19/1.0 Compact Thermal Monocular, Black, PL77517
3 of 8 images
Pulsar Axion XQ19 1.5-6x F19/1.0 Compact Thermal Monocular, Black, PL77517
4 of 8 images
Pulsar Axion XQ19 1.5-6x F19/1.0 Compact Thermal Monocular, Black, PL77517
5 of 8 images
Pulsar Axion XQ19 1.5-6x F19/1.0 Compact Thermal Monocular, Black, PL77517
6 of 8 images
Pulsar Axion XQ19 1.5-6x F19/1.0 Compact Thermal Monocular, Black, PL77517
7 of 8 images
Pulsar Axion XQ19 1.5-6x F19/1.0 Compact Thermal Monocular, Black, PL77517
8 of 8 images
Pulsar Axion XQ19 1.5-6x F19/1.0 Compact Thermal Monocular, Black, PL77517
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
- Magnification:
- 1.5 - 6 x
- Color:
- Black
- Resolution:
- 384x288 pixels
- Refresh Rate:
- 50 Hz
- Condition:
- New
Code: ZA-THM-PA1TC19-PL77517
MPN: PL77517
UPC: 840284903938
List: $1,199.99Save 17%
$999.97
Product Info for Pulsar Axion XQ19 1.5-6x F19/1.0 Compact Thermal Monocular
The Pulsar Axion XQ19 Compact packs professional-grade thermal performance into a palm-sized powerhouse. Built around a 384x288 resolution![]()
Specifications for Pulsar Axion XQ19 1.5-6x F19/1.0 Compact Thermal Monocular:
| Manufacturer: | Pulsar |
| Magnification: | 1.5 - 6 x |
| Color: | Black |
| Resolution: | 384x288 pixels |
| Field of View, Angle: | 19.5 degrees |
| Objective Lens Diameter: | 19 mm |
| Width: | 1.5 in |
| Length: | 5.3 in |
| Height: | 2.8 in |
| Battery Life: | 8 Hours |
| Eye Relief: | 14 mm |
| Battery Type: | APS 3 (Li-Ion) |
| Weight: | 8.8 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Condition: | New |
| Operating Temperature: | -13 - 104 Fahrenheit |
Features of Pulsar Axion XQ19 1.5-6x F19/1.0 Compact Thermal Monocular
- 384x288 @17μm thermal imaging
- High-contrast AMOLED Display
- Compact pocket-sized design
- Wide Field of View for easy scanning
- Fast aperture F19/1.0 germanium lens
- Detection range up to 820 yds
- Up to 8 hours of continuous work
- Full-featured: Video recording, WIFI, Stream Vision 2 app compatibility
- IPX7 Fully Waterproof
Package Contents:
- Pulsar Axion XQ19 1.5-6x F19/1.0 Compact Thermal Monocular
- APS3 Rechargable battery
- USB Type-C cable with USB Type-A adapter
- Case
- Hand Strap
- Quick Start Guide
- Lens Cloth
- Warranty Card