02:12
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
DeSantis Mini Scabbard Holster
1 of 5 images
DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holsters - SIG Sauer, SIG Sauer P365, Left Hand, Plain, Black, 019BB8JZ0
2 of 5 images
DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holsters - SIG Sauer, SIG P938, Right Hand, Plain, Tan, 019TA37Z0
3 of 5 images
DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holsters - SIG Sauer, SIG P938, Right Hand, Plain, Tan, 019TA37Z0
4 of 5 images
DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holsters - SIG Sauer, SIG P938, Right Hand, Plain, Tan, 019TA37Z0
5 of 5 images
DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holsters - SIG Sauer, SIG P938, Right Hand, Plain, Tan, 019TA37Z0
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Show In Stock Only
12 Models AvailableGun Model
All
Color
All
Hand
All
Light/Laser Attachment
All
Search
List: $79.99Save 14%
$68.49
List: $79.99Save 23%
$61.99
List: $79.99Save 20%
$63.99
List: $79.99Save 20%
$63.99
List: $79.99Save 20%
$63.99
List: $79.99Save 18%
$65.99
List: $79.99Save 18%
$65.99
List: $79.99Save 18%
$65.99
List: $79.99Save 18%
$65.99
List: $79.99Save 17%
$66.79
List: $79.99Save 15%
$67.99
List: $79.99Save 15%
$67.99
Product Info for DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holsters - SIG Sauer
This unique holster has been reduced to the barest of essentials, yet offers a secure grip on the handgun thanks to exact molding and adjustable tension device. The Mini Scabbard will accommodate belts up to 1 1/2in wide. Available in black or tan unlined leather. Note: Some models without adjustable tension device.![]()
Specifications for DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holsters - SIG Sauer:
| Manufacturer: | DeSantis |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Barrel Length: | 2.8 - 3.6 in |
| Holster Type: | Outside the Waistband Holster, Belt Holster |
| Holster Material: | Leather |
| Accessory Attachment System: | Belt Loop |
| Holster Size: | Full Size |
| Finish: | Plain |
| Application: | Daily Carry |
| Quantity: | 1 |
| Belt Loop/Snap Width: | 1.5 in |
| Fastener/Closure Type: | Open Top |
| Included Accessories: | None |
| Condition: | New |
| Age Group: | Adults |
| Retention Level: | Level I |
| Length: | 2.8 in |
| Fabric/Material: | Leather |
| Holster Finish: | Plain |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Mounted Device Type: | Light |
| Mounted Device Brand: | ITI |
| Country of Origin: | USA |
| Mounted Device Model: | M3X |
Features of DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holsters - SIG Sauer:
- Compact, minimalist design.
- Belt holster.
- Precision molded premium unlined leather.
- Fits belts up to 1.5 inches wide.
- Secure carrying.
Package Contents:
- DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holsters - SIG Sauer