Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
Product Info for DeSantis Desperado Leather Belt Holster
DeSantis Right Hand - Black - Desperado Holster 088BC54Z0 on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for DeSantis Holsters.![]()
DeSantis Desperado Holster - Style 088 |
The Desperado is an authentic 1800's Mexican loop holster, which is ideal for today's cowboy action shooting. Premium saddle leather, full suede lining, decorative border stamping, hammer thong, and authentic 1800's logo are the features that make it look and work so well.
Specifications for DeSantis Desperado Leather Belt Holster:
| Manufacturer: | DeSantis |
| Gun Make: | Colt |
| Gun Model: | Colt Single Action Army 5.5in, Ruger Vaquero 5.5in |
| Barrel Length: | 5.5 in |
| Holster Type: | Belt Holster |
| Holster Material: | Leather |
| Light/Laser Attachment: | No |
| Accessory Attachment System: | Belt Loop |
| Holster Size: | Full Size |
| Finish: | Lined |
| Application: | Daily Carry |
| Quantity: | 1 |
| Belt Loop/Snap Width: | 2.25 in |
| Fastener/Closure Type: | Retention Strap |
| Fabric/Material: | Leather |
| Holster Finish: | Lined |
| Country of Origin: | USA |
Features of DeSantis Desperado Leather Belt Holster:
- Accommodates belts up to 2 1/4 inch wide
Package Contents:
- DeSantis Desperado Leather Belt Holster