Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
Product Info for DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holster
The minimalist DeSantis Mini Scabbard Holster simply gets the job done, no questions asked. These Holsters from DeSantis are extremely reliable holsters designed with excellent weapon retention capabilities. The DeSantis Mini Scabbard Belt Holster is exactly molded to fit your handgun like a glove, and has an adjustable tension device so you can customize the holster to your liking. The stripped down, open-top DeSantis Mini Scabbard fits belts up to 1.5 inches wide. For a no-nonsense unlined leather holster that takes care of business without fuss or frills, choose the De Santis Mini Scabbard Leather Handgun Holster.![]()
Specifications for DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holster:
| Manufacturer: | DeSantis |
| Barrel Length: | 1.875 - 5 in |
| Holster Type: | Outside the Waistband Holster |
| Holster Material: | Leather |
| Light/Laser Attachment: | No |
| Accessory Attachment System: | Belt Loop |
| Holster Size: | Full Size |
| Finish: | Plain |
| Application: | Daily Carry |
| Quantity: | 1 |
| Belt Loop/Snap Width: | 1.5 in |
| Fastener/Closure Type: | Open Top |
| Condition: | New |
| Retention Level: | Level I |
| Holster Finish: | Plain |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Mounted Device Type: | Light |
| Mounted Device Brand: | ITI |
| Length: | 2.8 in |
| Fabric/Material: | Leather |
| Mounted Device Model: | M3X |
Features of DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holster:
- Top grain leather holster
- Designed with security in mind and provides a secure grip with it's precision molding along with the added benefit of the adjustable tension device
- Adjustable tension device
Package Contents:
- DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holster