Tap Tap to Zoom
Product Info for DeSantis The Nemesis Pocket Holster
Immobility whenever you are mobile. Thats the Nemesis solution for pocket carry. Once in place, your gun will not move even when you are out and about. This stubborn grip is made possible by a material so technologically advanced, it may be the most viscous in all concealed carry. By contrast, the inner surface is covered in slick pack cloth for the ultimate low friction draw. Best of all, the carefully designed foam core means youll have to squint to ever see a print.![]()
Specifications for DeSantis The Nemesis Pocket Holster:
| Manufacturer: | DeSantis |
| Color: | Black |
| Barrel Length: | 2 - 4.5 in |
| Hand: | Ambidextrous |
| Holster Type: | Pocket Holster |
| Holster Material: | Soft Polymer |
| Holster Size: | Full Size |
| Finish: | Rubberized |
| Condition: | New |
| Dimensions: | 0.95 X 6.00 X 9.70 in |
| Country of Origin: | USA |
| Retention Level: | Level I |
| Fabric/Material: | Soft Polymer |
| Height: | 1.25 in |
| Fastener/Closure Type: | Open Top |
| Application: | Concealment |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
Features of DeSantis The Nemesis Pocket Holster:
- Sticky surface keeps holster stationary in your pocket
- Slick interior for smooth draw
- Front pocket design
Package Contents:
- DeSantis The Nemesis Pocket Holster