00:58
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
DeSantis The Insider Holster
1 of 3 images
DeSantis The Insider Holster, Glock 19/23, 32, 36, Left, Black
2 of 3 images
DeSantis The Insider Holster, Glock 19/23, 32, 36, Left, Black
3 of 3 images
DeSantis The Insider Holster, Glock 19/23, 32, 36, Left, Black
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Show In Stock Only
29 Models AvailableGun Model
All
Hand
All
Accessory Attachment System
All
Gun Make
All
Light/Laser Attachment
All
Search
List: $41.99Save $3.00
$38.99
List: $41.99Save $2.00
$39.99
List: $41.99Save $2.00
$39.99
List: $41.99
$41.59
List: $41.99
$41.59
List: $41.99
$41.89
List: $41.99
$41.89
List: $41.99
$41.89
List: $41.99Save 19%
$33.99
List: $41.99Save 15%
$35.89
List: $41.99Save 12%
$36.89
List: $41.99Save $2.00
$39.99
List: $48.03Save 13%
$41.99
List: $48.21Save $4.32
$43.89
List: $41.99Save $2.00
$39.99
List: $41.99Save $2.00
$39.99
List: $41.99Save $2.00
$39.99
List: $41.99Save $2.00
$39.99
List: $41.99
$41.49
List: $41.99
$41.49
List: $41.99
$41.49
List: $41.99
$41.49
List: $41.99
$41.49
List: $41.99
$41.49
List: $41.99
$41.49
List: $41.99
$41.59
List: $41.99
$41.59
List: $49.71Save 16%
$41.99
List: $41.99Save 10%
$37.99
Product Info for DeSantis The Insider Leather IWB Holster
For concealment with comfort, the Insider contains design features to minimize bulk. It is made with a heavy duty spring steel clip positioned high for deep cover. The leather is soft and un-molded.![]()
Specifications for DeSantis The Insider Leather IWB Holster:
| Manufacturer: | DeSantis |
| Color: | Black |
| Barrel Length: | 2 - 4.5 in |
| Holster Material: | Leather |
| Holster Type: | Inside the Waistband Holster |
| Holster Size: | Full Size |
| Quantity: | 1 |
| Finish: | Plain |
| Belt Loop/Snap Width: | 1.75 in |
| Condition: | New |
| Fastener/Closure Type: | Open Top |
| Holster Finish: | Plain |
| Age Group: | Adults |
| Weather Resistance: | None |
| Attachment Type: | Belt Clip/Hook |
| Retention Level: | Level I |
| Length: | 2.8 in |
| Application: | Concealment |
| Gender: | Unisex |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
Features of DeSantis The Insider Leather IWB Holster:
- Must be worn with a belt
- Accommodates belts up to 1 3/4 inch wide
Package Contents:
- DeSantis The Insider Leather IWB Holster