Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated Plex Style - #60
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 21.5 oz
Code: ZS-RS-CV431256-522925-9960-080
MPN: 522925-9960-080
UPC: 740035000865
Product Info for Zeiss Conquest V4 3-12x56mm, 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
The Conquest V4 riflescopes were designed as a lightweight, highperformance product line for various demanding hunting and shooting applications. They are by any standard best-in-class.The Conquest V4 models are backed by the ZEISS Limited Lifetime Transferable Warranty and Five-Year No-Fault Policy. These riflescopes serve a wide range of hunting and shooting applications, are packed with unique features, perform beyond expectations in their price range and provide exceptional value.![]()
Specifications for Zeiss Conquest V4 3-12x56mm, 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Zeiss |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Reticle: | Illuminated Plex Style - #60 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Color: | Black |
| Weight: | 21.5 oz |
| Length: | 14.5 in |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Operating Temperature: | -13 - 122 Fahrenheit |
Features of Zeiss Conquest V4 3-12x56mm, 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- 90% LIGHT TRANSMISSION - Higher definition glass produces 90% to-the-eye light transmission, great low-light performance and excellent target resolution across the entire magnification range.
- ZEISS T COATING - Guaranteed brilliant, high-contrast images, particularly in adverse light conditions and twilight. The coating is tuned to each lens individually for maximum clarity.
- A CLEAR VIEW IN ANY WEATHER - There are always exciting things to be seen in the world of nature, even in wet weather. ZEISS developed LotuTec as a coating for binoculars and scopes that enables a clear and unhindered view in all weather conditions.
- BALLISTIC STOP - for absolute confirmation of zero and external, multi-turn elevation turret with precise .25 MOA per-click settings.
- RETICLE #20 NON-ILLUMINATED - The Reticle #20 has fine crosshairs for precise aiming for long-range and in daylight. The posts are in the shape of arrows pointing to the fine lines, making it possible to aim with greater precision at smaller targets.
Package Contents:
- Zeiss Conquest V4 3-12x56mm, 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane