Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Objective Lens Diameter:
- 65 mm
- Eye Relief:
- 19 mm
- Exit Pupil:
- 3.6 mm
- Field of View, Linear:
- 120 - 69 ft at 100 yds
- ED Glass:
- No
- Scope Body Type:
- Straight
- Close Focus:
- 32.8 ft
- Length:
- 15.6 in
- Weight:
- 42 oz
- Finish:
- Matte
- Condition:
- New
- Fabric/Material:
- Aluminum
Code: ZS-SS-528007-528007-0000-000
MPN: 528007-0000-000
UPC: 740035001749
Product Info for Zeiss Dialyt 18-45x65mm Spotting Scopes
Zeiss Dialyt 18-45x65 Field Spotter 528007 is ready for a seasoned life of high yield hunting. The Dialyt Field Spotter from Zeiss allows extremely quick and clear spotting of game from great distances. The Zeiss Dialyt 18-45x65 is ready for use without adjustments to ensure there is never a wasted opportunity. The Zeiss 18-45x65 Dialyt Field Spotter 52 80 07 features a variable eyepiece with 18-45 x magnification which gives you the range of a wide field of view at low magnification and detailed precision at high magnification. The Dialyt 18-45x65 can be quickly and comfortably stowed away in a rucksack when not in use, and is mobile and lightweight making it the ideal spotter scope. In addition to hunting, this Zeiss spotting scope is perfect for nature observers, birdwatchers, sports shooters and hobby astronomers, or as a spare travel spotting scope.![]()
Specifications for Zeiss Dialyt 18-45x65mm Spotting Scopes:
| Manufacturer: | Zeiss |
| Color: | Black |
| Magnification: | 18 - 45 x |
| Objective Lens Diameter: | 65 mm |
| Eye Relief: | 19 mm |
| Exit Pupil: | 3.6 mm |
| Field of View, Linear: | 120 - 69 ft at 100 yds |
| ED Glass: | No |
| Scope Body Type: | Straight |
| Body Only: | No |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Minimum Focus Distance: | 32.8 ft |
| Zoom: | Yes |
| Close Focus: | 32.8 ft |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Length: | 15.6 in |
| Weight: | 42 oz |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Carl Zeiss Optics Zeiss Field Spotter 528007:
- Very quick and accurate spotting ability over long distances
- Multi-layer coatings with high light transmission
- Non-slip and shock absorbing rubber in a classic design
- Dust and waterproof plus fogrpoof nitrogen filling
- Monobloc construction for quick and safe game observation
- Easy operating concept thanks to lens focusing and alignment sights
- High image resolution displaying the richness of details
Package Contents:
- Zeiss Dialyt 18-45x65mm Spotting Scopes
- Lens Objective Cover
- Eyepiece Caps
- Carrying Strap
- Optical Cleaning Cloth
- Quick Reference Guide
- Quality Certificate
- Warranty Info