Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Cannon Safe 24 Gun Scout Safe is not listed by TacticalStore.You can also explore other items in the Gun Storage, Gun Safes & Cabinets yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Cannon Safe 24 Gun Scout Safe
For the right way to hold many shot guns and handguns, rest assured with the Cannon Safe 24 Gun Scout Safe. A strong rifle cabinet holds your firearms in exceptional shape while offering a place for all of your gadgets that's thoroughly adjustable to match your requirements. With the Cannon Safe 24 Gun Scout Safe, you don't need to be worried about theft, water, or fire damaging your precious assets as you show off your variety. You want to showcase your firearms in a captivating way, and with these Gun Safes & Cabinets crafted by Cannon Safe, you will find the best quality construction from the finest materials to make sure that your firearms perpetually look their best. Cannon Safe is committed to crafting the ideal solution to hold and highlight your guns, and after many years of research, they've built the Cannon Safe 24 Gun Scout Safe to flawlessly fit your needs. Here at Tactical-Store, your satisfaction is our first priority, and we want to help you determine the perfect way to meet your criteria. The practical and appealing Cannon Safe 24 Gun Scout Safe is just one of the various options we're glad to offer to our shoppers. Prevent destruction and enjoy your weapons even if you are not at the range by stowing them in the Cannon Safe 24 Gun Scout Safe.
Specifications for Cannon Safe Scout Series S14:
| Exterior Dimensions w/o Handle: | 59x24x18 |
| Internal Dimensions: | 57-1/4x22-1/2x12-3/4 |
| Ext. Cu. Ft.: | 14.7cu.ft |
| Weight: | 350lbs |
| Keypad: | Toplite |
| Handle Type: | 3 Spoke (LG) |
| Lock: | Type 1 |
| Fire Protection: | 30 minutes |
| UL: | Yes |
| ETL: | No |
| Bolt Size: | 1x4in |
| No. of Bolts: | 9 |
| Shelf Type: | Split |
| Power Supply and Media Outlet: | Yes |
| Door Organizer Kit: | Yes |
| Triple Fin Intumescent Seal: | Yes |
| Cannon's Patented TruLock Internal Hinges: | Yes |
| Anti-Pry Tab: | Yes |
| Dual Relockers: | Yes |
| Triple Hard Plate: | Yes |
| Door Thickness: | 4in |
| Door Gauge: | 1x12GA |
| Body Gauge: | 12GA |
| Interior Light: | No |
| Capacity: | 24 Guns |
Package Contents:
- Cannon Safe 24 Gun Scout Safe