Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Cannon Safe 48 Gun Scout Safe is not listed by TacticalStore.You can also explore other items in the Gun Storage, Gun Safes & Cabinets yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Cannon Safe 48 Gun Scout Safe
Organize your guns and equipment however you want using the durable Cannon Safe 48 Gun Scout Safe. A robust rifle cabinet retains your rifles in exceptional condition and gives a place for each of your accessories that's thoroughly modifiable to suit your needs. With the Cannon Safe 48 Gun Scout Safe, it's not necessary to concern yourself with theft, moisture, or fire damaging your precious possessions while you exhibit your collection. After contributing so much effort and energy to your gallery, you ought to have an appealing option to showcase and secure your guns, and using these Gun Safes & Cabinets made by the display authorities at Cannon Safe, you can relax with the knowledge that your firearms will stay in peak shape on account of the outstanding engineering and superior materials. Cannon Safe is devoted to creating the perfect method to store and highlight your firearms, and after years of analysis, they have built the Cannon Safe 48 Gun Scout Safe to thoroughly fit your needs. At Tactical-Store, your happiness is our number one priority, and thus we wish to help you find the ideal solution to meet your requirements. The practical and captivating Cannon Safe 48 Gun Scout Safe is simply one of the several options we're happy to present to our shoppers. Scuffs and dust can gravely change how you feel about your weapon collection, so be sure that your rifles remain in their best condition while you store them in the Cannon Safe 48 Gun Scout Safe.
Specifications for Cannon Safe Scout Series S33:
| Exterior Dimensions w/o Handle: | 59x40x24 |
| Internal Dimensions: | 57-1/4x38-1/2x18-3/4in |
| Ext. Cu. Ft.: | 32.7cu.ft |
| Weight: | 587lbs |
| Keypad: | Toplite |
| Handle Type: | 3 Spoke (LG) |
| Lock: | Type 1 |
| Fire Protection: | 30 minutes |
| UL: | Yes |
| ETL: | No |
| Bolt Size: | 1x4in |
| No. of Bolts: | 9 |
| Shelf Type: | Split |
| Power Supply and Media Outlet: | Yes |
| Door Organizer Kit: | Yes |
| Triple Fin Intumescent Seal: | Yes |
| Cannon's Patented TruLock Internal Hinges: | Yes |
| Anti-Pry Tab: | Yes |
| Dual Relockers: | Yes |
| Triple Hard Plate: | Yes |
| Door Thickness: | 4in |
| Door Gauge: | 1x12GA |
| Body Gauge: | 12GA |
| Interior Light: | No |
| Capacity: | 48 Guns |
Package Contents:
- Cannon Safe 48 Gun Scout Safe