Tap Tap to Zoom
Unfortunately Cannon Safe 80 Gun Armory Safe is not listed by TacticalStore.You can also explore other items in the Gun Storage, Gun Safes & Cabinets yourself to try and find the perfect replacement for you!
Arrange your pistols and essential accessories your way aided by the rugged Cannon Safe 80 Gun Armory Safe. An effective weapon cabinet keeps your weaponry in superb shape and offers a spot for every one of your add-ons that's thoroughly adjustable to fit your specifications. With the Cannon Safe 80 Gun Armory Safe, there's no need to stress over theft, water, or fire damaging your valuable property while you show off your variety. Serious collectors love to flaunt their beautiful guns, and these Gun Safes & Cabinets made by the qualified personnel at Cannon Safe are constructed from the best materials to ensure that your weapons remain in flawless shape. Cannon Safe is devoted to crafting the best method to hold and showcase your guns, and after years of analysis, they have built the Cannon Safe 80 Gun Armory Safe to thoroughly meet your needs. At Tactical-Store, your full satisfaction is our number one priority, so we hope to help you determine the best way to match your requirements. The sensible and eye-catching Cannon Safe 80 Gun Armory Safe is simply one of the several alternatives we're glad to offer to our shoppers. Scuffs and dust can severely alter how you feel regarding your rifle gallery, so make sure that your rifles stay in their best condition when you store them in the Cannon Safe 80 Gun Armory Safe.
| Exterior Dimensions w/o Handle: | 59x48x30 |
| Internal Dimensions: | 57-3/4x46-1/8x23-7/8in |
| Ext. Cu. Ft.: | 50cu.ft |
| Weight: | 799lbs |
| Keypad: | EMP |
| Handle Type: | 5 Spoke |
| Lock: | Type 1 |
| Fire Protection: | 45 minutes |
| UL: | Yes |
| ETL: | Yes |
| Bolt Size: | 1x4in |
| No. of Bolts: | 12 |
| Shelf Type: | Split |
| Power Supply and Media Outlet: | Yes |
| Door Organizer Kit: | Yes |
| Triple Fin Intumescent Seal: | Yes |
| Cannon's Patented TruLock Internal Hinges: | Yes |
| Anti-Pry Tab: | Yes |
| Dual Relockers: | Yes |
| Triple Hard Plate: | Yes |
| Door Thickness: | 4in |
| Door Gauge: | 2x12GA |
| Body Gauge: | 12GA |
| Interior Light: | Yes |
| Capacity: | 80 Guns |