Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Cannon Safe 24 Cannon Gun Safe has been discontinued by Cannon Safe and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Gun Storage, Gun Safes & Cabinets yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Cannon Safe 24 Cannon Gun Safe
The Cannon Safe 24 Cannon Gun Safe has been designed for people who are trying to find a great way to make certain their guns won't be touched by unwanted hands. A top of the line safe will help keep your firearms well protected. And the Cannon Safe 24 Cannon Gun Safe is a great solution to make sure you are the only one that's got access to your firearms. These Gun Safes & Cabinets through the experts at Cannon Safe are manufactured utilizing some of the most effective components on the market, in order to offer you a strong and reliable firearm storage system. Cannon Safe has elevated the firearm safe niche for quite a long time, and the Cannon Safe 24 Cannon Gun Safe is the result of their endeavours to offer you a safe that can do just what you need, and more. At Tactical-Store, it is our aim to give you the most impressive merchandise for your firearm storage demands, and the Cannon Safe 24 Cannon Gun Safe is among the numerous safes that we're delighted to feature. If you are searching for a good way to keep your weapons protected and locked away, purchase the Cannon Safe 24 Cannon Gun Safe.
Specifications for Cannon Safe Series CA23:
| Exterior Dimensions w/o Handle: | 59x30x22 |
| Internal Dimensions: | 56x26-7/8x15-1/2in |
| Ext. Cu. Ft.: | 22.9cu.ft |
| Weight: | 567lbs |
| Keypad: | EMP |
| Handle Type: | 5 Spoke |
| Lock: | Type 1 |
| Fire Protection: | 60 minutes |
| UL: | Yes |
| ETL: | Yes |
| Bolt Size: | 1.5x4in |
| No. of Bolts: | 13 |
| Shelf Type: | Split |
| Power Supply and Media Outlet: | Yes |
| Door Organizer Kit: | Yes |
| Triple Fin Intumescent Seal: | Yes |
| Cannon's Patented TruLock Internal Hinges: | Yes |
| Anti-Pry Tab: | Yes |
| Dual Relockers: | Yes |
| Triple Hard Plate Yes: | |
| Door Thickness: | 4-1/2in |
| Door Gauge: | 2x14GA |
| Body Gauge: | 12GA |
| Interior Light: | Yes |
| Capacity: | 24 Guns |
Package Contents:
- Cannon Safe 24 Cannon Gun Safe