Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Cannon Safe Home Essentials Tall Safe has been discontinued by Cannon Safe and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Gun Storage, Gun Safes & Cabinets yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Cannon Safe Home Essentials Tall Safe
The Cannon Safe Home Essentials Tall Safe has been produced for people who would like the perfect way to be certain their guns won't be touched by any unwanted hands. A high quality safe will help keep your guns secure. And the Cannon Safe Home Essentials Tall Safe is a superb option to guarantee that you're the only one who has access to your weapons. In order to ensure you've got the absolute best weapon storage safe, these Gun Safes & Cabinets from Cannon Safe are manufactured utilizing some of the finest components on the market. Cannon Safe has been in the firearm safe industry for very many years, and the Cannon Safe Home Essentials Tall Safe is the result of their attempts to provide you a safe that can do exactly what you require, plus more. At Tactical-Store, it is our goal to present you with the best item for your personal firearm storage space specifications, and the Cannon Safe Home Essentials Tall Safe is amongst the many safes that we're pleased to have. For a great way to keep your guns inside of a secure and reliable storage safe, pick the Cannon Safe Home Essentials Tall Safe.
Specifications for Cannon Safe Home Essentials Series HE4820:
| Exterior Dimensions w/o Handle: | 48x20x18 |
| Internal Dimensions: | 45-3/4x18x8-3/4in |
| Ext. Cu. Ft.: | 7.8cu.ft |
| Weight: | 229lbs |
| Keypad: | Toplite |
| Handle Type: | Drop Handle |
| Lock: | Mighty Mini |
| Fire Protection: | 60 minutes |
| UL: | No |
| ETL: | No |
| Bolt Size: | 1x4in |
| No. of Bolts: | 6 |
| Shelf Type: | Five Shelf |
| Power Supply and Media Outlet: | No |
| Door Organizer Kit: | Yes |
| Triple Fin Intumescent Seal: | Yes |
| Cannon's Patented TruLock Internal Hinges: | Yes |
| Anti-Pry Tab: | No |
| Dual Relockers: | No |
| Triple Hard Plate: | No |
| Door Thickness: | 3.25in |
| Door Gauge: | 1x12GA |
| Body Gauge: | 14GA |
| Interior Light: | No |
| Capacity: | N/A |
Package Contents:
- Cannon Safe Home Essentials Tall Safe