Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Cannon Safe HS3824 Short Home Safe has been discontinued by Cannon Safe and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Gun Storage, Gun Safes & Cabinets yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Cannon Safe HS3824 Short Home Safe
The Cannon Safe HS3824 Short Home Safe was designed for people who are looking for an excellent way to ensure their weapons won't be touched by unwelcome hands. A top of the line safe will keep your firearms well protected. And the Cannon Safe HS3824 Short Home Safe is an excellent solution to be certain that you are the only one that's got access to your guns. Built using especially superior products and construction, these Gun Safes & Cabinets through the professionals at Cannon Safe will provide you with many years of dependable use. Cannon Safe has elevated the weapon safe niche for very many years, and the Cannon Safe HS3824 Short Home Safe is the result of their efforts to provide you a safe that can do exactly the thing you need, plus more. At Tactical-Store, it is our aim to give you the most impressive product for your weapon storage needs, and the Cannon Safe HS3824 Short Home Safe is one of the many safes that we are very happy to highlight. For a surperb way to keep your guns in a secure and reliable storage safe, select the Cannon Safe HS3824 Short Home Safe.
Specifications for Cannon Safe Home Series HS3824:
| Exterior Dimensions w/o Handle: | 38x24x22 |
| Internal Dimensions: | 34-1/4x21-1/4x16-5/8in |
| Ext. Cu. Ft.: | 11.6cu.ft |
| Weight: | 335lbs |
| Keypad: | Toplite Electronic |
| Handle Type: | 5 Spoke |
| Fire Protection: | 60 minutes |
| UL: | Yes |
| ETL: | Yes |
| Bolt Size: | 1x4in |
| Door Thickness: | 4in |
| Door Gauge: | 1x12GA |
| Body Gauge: | 12GA |
| Interior Light: | Yes |
Package Contents:
- Cannon Safe HS3824 Short Home Safe