Tap Tap to Zoom
Cannon Safe Home Essentials Safe has been discontinued by Cannon Safe and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Gun Storage, Gun Safes & Cabinets yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Cannon Safe Home Essentials Safe has been developed to be the ideal way to store your weapons. A premium quality safe will help keep your weaponry well protected. And the Cannon Safe Home Essentials Safe is an excellent solution to be certain that you're the only person that's got admission to your guns. Made working with especially fine quality supplies and engineering, these Gun Safes & Cabinets via the professionals at Cannon Safe provides you with years of reliable use. For an incredibly long time Cannon Safe has been a huge aspect of the gun storage space trade, and the Cannon Safe Home Essentials Safe is verification of their persistence for ensuring that your weapons are properly stored. At Tactical-Store, it is our intent to present you with the best merchandise for your personal weapon storage needs, and the Cannon Safe Home Essentials Safe is amongst the many safes that we're delighted to provide. For a good way to keep your guns in a secure and dependable storage safe, pick the Cannon Safe Home Essentials Safe.
| Exterior Dimensions w/o Handle: | 18x19x16 |
| Internal Dimensions: | 15-7/8x17x10-3/4in |
| Ext. Cu. Ft.: | 3.17cu.ft |
| Weight: | 96lbs |
| Keypad: | Toplite |
| Handle Type: | Drop Handle |
| Fire Protection: | 60 minutes |
| UL: | No |
| ETL: | No |
| Bolt Size: | 1x4in |
| No. of Bolts: | 4 |
| Shelf Type: | Two Shelf |
| Power Supply and Media Outlet: | No |
| Door Organization Kit: | Yes |
| Triple Fin Intumescent Seal: | Yes |
| Cannon's Patented TruLock Internal Hinges: | Yes |
| Anti-Pry Tab: | No |
| Dual Relockers: | No |
| Triple Hard Plate: | No |
| Door Thickness: | 3.25in |
| Door Gauge: | 1x12GA |
| Body Gauge: | 14GA |
| Interior Light: | No |