Tap Tap to Zoom
Unfortunately Cannon Safe Home Series 60inx28inx22in Fire Resistant Security Safe w/ Electronic Lock is not listed by TacticalStore.You can also explore other items in the Gun Storage, Gun Safes & Cabinets yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Cannon Safe Home Series 60inx28inx22in Fire Resistant Security Safe w/ Electronic Lock is constructed to store your valuable possessions in a safe and secure place. This security safe manufactured by the experts at Cannon Safe is built for a lifetime of use with rugged construction and the electronic keypad gives you quick access in high stress situations. The Cannon Safe Home Series 60"x28"x22" Fire Resistant Security Safe features a triple fin design to prevent smoke from entering the safe, and expands to twelve times its size to seal off your valuables during a fire. The Cannon Safe Home Series 60"x28"x22" Fire Resistant Security Safe w/ Electronic Lock comes with adjustable shelving and high-grade upholstery throughout with interior door organizer and multidirectional LED lights activate when the door opens, for increased visibility. Equipped with two 110 outlets, two USB ports and a RJ45 Ethernet connection, the Cannon Safe Home Series 60inx28inx22in Fire Resistant Security Safe w/ Electronic Keypad serves as a central hub for data backup for superior protection you won't find anywhere else.![]()
| Exterior Dimensions w/o Handle: | 60x28x22 |
| Internal Dimensions: | 57-1/4" x 25-1/4" x 16-5/8" |
| EXT. CU. FT.: | 21.4 Cu. Ft. |
| Weight: | 594 lbs |
| Keypad: | Toplite Electronic |
| Handle Type: | 5 Spoke |
| Fire Protection: | 60 Minute |
| Bolt Size: | 1" x 4" |
| Door Thickness: | 4" |
| Door Gauge: | 1X12GA |
| Body Gauge: | 12GA |