Tap Tap to Zoom
Buy Together and Save
Product Info for Benchmade Sibert Adamas 3.82 in Folding Knife
Reliability done right. The new 275 Adamas tactical folding knife brings in-hand comforttot he froefrint with tank like construction you can trust your life with. Carefully redesigned to lighten your load, while continuing to deliver unrivaled performance throughout hard use applications; the toughest just got tougher.![]()
Specifications for Benchmade Sibert Adamas 3.82 in Folding Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 3.82 in |
| Closed Length: | 5.11 in |
| Blade Material: | CPM-CruWear |
| Knife Application: | Tactical |
| Overall Length: | 8.93 in |
| Included Accessories: | Clip, Sheath |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Cerakote |
| Blade Thickness: | 1.4 in |
| Lock Type: | Axis Lock |
| Condition: | New |
| Sheath Material: | Nylon |
| Weight: | 6.45 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Thickness: | 0.65 in |
| Blade Type: | Single Edge |
Features of Benchmade Sibert Adamas 3.82 in Folding Knife
- MOLLE Compatible
- Clip Type: Deep-Carry
- Clip Position: Reversible Tip-Up
- Lanyard Hole
- Sheath Weight - 1.5oz
Package Contents:
- Benchmade Sibert Adamas 3.82 in Folding Knife
- Sheath