Tap Tap to Zoom
Alpen 18-36x60mm Waterproof Straight Spotting Scope has been discontinued by Alpen and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Spotting Scopes, Straight Spotting Scopes, Zoom Spotting Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Alpen 18-36x60mm Waterproof Straight Spotting Scope is a excellent unit that gives you stunning clarity for the best possible viewing. These Straight Spotting Scopes deliver sound resolution that is suitable for your spectating needs. Alpen has been an industry leader in the arena of optics technology, for a reasonable period of time, and the Alpen 18-36x60mm Waterproof Straight Spotting Scope is the final result of their determined endeavours to be sure that you possess a durable and efficient scope for your next viewing session. Alpen 18-36x60mm Waterproof Straight Spotting Scope uses tough and long-lasting resources that viewers have depended on from their optics gear. Here, at Tactical-Store, we assure that you will come across some of the finest optical systems out on the market, and Alpen 18-36x60mm Waterproof Straight Spotting Scope is sure to supply the ultimate consistency and functionality that consumers ought to have in a scope. For the best solution in viewing that special moment with clarity, go for the Alpen 18-36x60mm Waterproof Straight Spotting Scope.
| Magnification: | 18x to 36x |
| Objective Lens Diameter: | 60mm |
| Focus System: | Center Focus |
| Prism Type: | Porro Prism |
| Field of View (at 1000 yards): | 18x - 120'; 36x - 90' |
| Exit Pupil: | 18x - 3.3mm; 36x - 1.7mm |
| Eye Relief: | 18x - 20mm; 36x - 17mm |
| Lens Coating: | Multi-coated |
| Net Weight: | 30oz |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Prism Material: | BaK-4 |
| Waterproof: | Yes |
| Fog Proof: | Yes |
| Case Material: | Nylon |
| Included Accessories: | Tripod, padded case |