Tap Tap to Zoom
- Color:
- Silver
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 15 - 300 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- AAA NiMH, Rechargeable
- Condition:
- New
Code: FS-FL-B-TITAN-B
MPN: TITAN-B
UPC: 084871324847
Product Info for SureFire Titan Plus Ultra Compact Triple Output Flashlight
This Surefire Titan Plus 300 Lumen Flashlight is a brilliantly designed light perfect for your keychain. The powerful Surefire Titan Plus Triple Output LED Flashlight, fueled by one AAA NiMH battery has many "pluses" from its Titan brother, has more than twice the output and a 300-Lumen MaxVision Beam on high. The Surefire Titan Plus Aluminum Mini Flashlight also boasts a stainless steel split ring that keeps your flashlight securely attached and a removable pocket clip that provides many secure carry options.![]()
Specifications for SureFire Titan Plus Ultra Compact Triple Output Flashlight:
| Manufacturer: | SureFire |
| Flashlight Application: | Casual, Everyday |
| Color: | Silver |
| Fabric/Material: | nickel plated brass |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 15 - 300 lumens |
| Battery Life: | 1 - 7 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Bezel Diameter: | 0.58 in |
| Length: | 3.38 in |
| Weight: | 2 oz |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | AAA NiMH, Rechargeable |
| Condition: | New |
Features of SureFire Titan Plus Ultra Compact Triple Output Flashlight
- Virtually indestructible, high-performance LED is regulated to maximize output and runtime at three useful levels: 300, 75, and 15 lumens
- Proprietary faceted reflector creates broad, smooth MaxVision Beam that matches your field of viewand allows for better situational awareness
- Head switch simply twist counterclockwise repeatedly to activate and set output levels
- Powered by an included rechargeable AAA NiMH battery; can also be powered by a single readily available AAA alkaline battery
- Removable pocket clip allows countless secure-carry option
Package Contents:
- SureFire Titan Plus Ultra Compact Triple Output Flashlight