Tap Tap to Zoom
Gitzo Center Ball Head Series 3 Quick Release D has been discontinued by Gitzo and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tripods, Bipods, Monopods, Tripod Accessories, Bipod Accessories, Monopod Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Gitzo Center Ball Locking Series 3 Quick Release D Tripod Head is extremely balanced and ideal for tripod set ups. This tripod ball head by Gitzo helps maximizes key features such as minimized drift angle, reduced weight, lowered center of gravity, increased range of tilt angle, compactness, ergonomics and safety. The Gitzo Center Ball Head Series 3 Quick Release D features a hybrid quick release system which comes with an Arca-Swiss style plate, and even accepts the traditional C-profile plates that can be snapped into the head from above. For exact and favorable framing of the image you want, position the Gitzo Series 3 Quick Release D Center Ball Tripod Head to your tripod.![]()
| Ball Locking: | yes |
| Series: | 3 |
| Material: | magnesium |
| Quick Release: | yes |
| Plate Type: | GS5370D |
| Panoramic Rotation: | 360° |
| Lateral Tilt: | +100° / -16° tilt range |
| Independent Pan Lock: | yes |
| Ball Friction Setting: | yes |
| Working Height: | 5.31 in |
| Weight: | 1.87 lbs |
| Load Capacity: | 46.3 lbs |