Tap Tap to Zoom
Unfortunately Ontario Knife Rat Model II Pink Knife is not listed by TacticalStore.You can also explore other items in the Tactical Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Ontario RAT Model 2, designed by Randall's Adventure & Training is the smaller brother to the Model 1. The AUS-8 stainless steel blade has a satin finish and a plain cutting edge. The handle features textured pink nylon 6 scales with an open-built steel linerlock frame. The RAT Model II is fully ambidextrous with dual thumb studs and a 4-way reversible pocket clip. The Ontario RAT Model 2 is a strong, high-quality knife at an unbelievable price! Specifications 4" closed linerlock 3" AUS-8 stainless black finish blade with dual thumb studs and thumb ridge Textured pink nylon handles Lanyard hole Four-way reversible black finish stainless pocket clip![]()
| Weight: | 2.8 oz (0.79 kg) |
| Overall Length: | 7 in (17.8 cm) |
| Blade Length: | 3 in (7.6 cm) |
| Blade Material: | AUS-8 |
| Blade Thickness: | 0.095 in (0.2 cm) |
| Blade Finish: | Black |
| Handle Color: | Pink Nylon 6 |
| Hardness: | 58-59 HRC |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Country of Origin: | Taiwan |