Tap Tap to Zoom
Unfortunately CAA Picatinny Rail Aluminum Handguard System for AR15/M16 - 6 Rails is not listed by TacticalStore.You can also explore other items in the Rifle Scope Mounts & Bases yourself to try and find the perfect replacement for you!
Command Arms 6 Picatinny Aluminum Rail Hand Guard System XRS6 is the ultimate rail system for the M4! This CAA provides maximum accuracy and stability during the toughest workouts of your weapon. The Command Arms Accessories 6-Rail Hand Guard mounts to front site so as the barrel heats up and moves, the CAA X6 moves with it, holding zero better than any other rail system. This Picatinny rail from CAA features four 6.25" mil-spec Picatinny rails, providing a solid platform for mounting lights, lasers, IR Illuminators, and more. Two additional mini-rails at the front of the handguard provide additional mounting space.![]()
| Part #: | XRS6 (X6) |
| Fits: | AR15/M4 |
| Number Of Rails: | 6 |
| Made Of: | Aluminum |
| Weight (oz.): | 11.125 |
| Width (in.): | 2" |
| Length (in.): | 9.5" |
| Height (in.): | 3" |
| Gun Model: | AR15 |