Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Cannon Safe 100 Gun Armory Safe is not listed by TacticalStore.You can also explore other items in the Gun Storage, Gun Safes & Cabinets yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Cannon Safe 100 Gun Armory Safe
The Cannon Safe 100 Gun Armory Safe serves as a safe and protective vessel for your precious firearms and other objects when you need absolute security and peace of mind. These Gun Safes & Cabinets by the experts at Cannon Safe have created a safe with a fire rating of 1200 degrees Fahrenheit for 45 minutes. This safe features a heat-activated door seal that expands when exposed to heat so you can be sure the objects inside are protected. They use a thick four-inch steel composite door and one-inch active-locking bolts to be sure no one and nothing can get inside if you don't want them there. The goods inside can only be accessed by a high-security commercial grade Type 1 electronic lock and a three-spoke handle. Forget about drilling or cutting into the lock, as the area is reinforced with 60+ RC steel. All in all, the Cannon Safe 100 Gun Armory Safe will keep your valuable weapons and possessions safe from outside elements and intruders with its intensely durable materials and ingenious construction.![]()
Specifications for Cannon Safe Series A100:
| Exterior Dimensions w/o Handle: | 59x52x35 |
| Internal Dimensions: | 56-3/4x50-3/16x28-7/8in |
| Ext. Cu. Ft.: | 62.1cu.ft |
| Weight: | 1011lbs |
| Keypad: | EMP |
| Handle Type: | 5 Spoke |
| Lock: | Type 1 |
| Fire Protection: | 45 minutes |
| UL: | Yes |
| ETL: | No |
| Bolt Size: | 1-1/4x4in |
| No. of Bolts: | 12 |
| Shelf Type: | Split |
| Power Supply and Media Outlet: | Yes |
| Door Organizer Kit: | Yes |
| Triple Fin Intumescent Seal: | Yes |
| Cannon's Patented TruLock Internal Hinges: | Yes |
| Anti-Pry Tab: | Yes |
| Dual Relockers: | Yes |
| Triple Hard Plate: | Yes |
| Door Thickness: | 4-3/16in |
| Door Gauge: | 2x12GA |
| Body Gauge: | 12GA |
| Interior Light: | Yes |
| Capacity: | 100 Guns |
Features of Cannon Safe 100 Gun Armory Safe:
- Fire rating of 1200 degrees Fahrenheit for 45 minutes from Intertek ETL (the world's leading fire testing authority)
- Heat-activated door seal that expands many times its size when exposed to heat
- Can hold up to 100 guns depending on size
- State-of-the-art internal power supply system with two 110 power outlets, USB port and RJ45 Ethernet connection
- Interior shelves, walls and inset door panel are finished with high-grade upholstery
Package Contents:
- Cannon Safe 100 Gun Armory Safe