Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Cannon Safe Home Essentials Short Safe has been discontinued by Cannon Safe and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Gun Storage, Gun Safes & Cabinets yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Cannon Safe Home Essentials Short Safe
The Cannon Safe Home Essentials Short Safe has been produced for individuals who want a great way to ensure their firearms aren't going to be touched by any unwanted hands. A top of the line safe can keep your weapons protected. And the Cannon Safe Home Essentials Short Safe is an effective solution to make sure you're the only person who has access to your guns. Constructed working with ultra superior materials and assembly, these Gun Safes & Cabinets through the professionals at Cannon Safe provides you with years of dependable service. Cannon Safe has elevated the firearm safe niche for quite a long time, and the Cannon Safe Home Essentials Short Safe is the result of their attempts to provide a safe that can do exactly what you require, and more. At Tactical-Store, it is our objective to present you with the most efficient item for your firearm storage requirements, and the Cannon Safe Home Essentials Short Safe is amongst the numerous safes that we are delighted to provide. For a good way to keep your weapons inside a secure and dependable storage safe, pick the Cannon Safe Home Essentials Short Safe.
Specifications for Cannon Safe Home Essentials Series HE3220:
| Exterior Dimensions w/o Handle: | 32x20x18 |
| Internal Dimensions: | 28-3/4x18-1/8x12-3/4in |
| Ext. Cu. Ft.: | 6.7cu.ft |
| Weight: | 139lbs |
| Keypad: | Toplite |
| Handle Type: | Drop Handle |
| Lock: | Mighty Mini |
| Fire Protection: | 60 minutes |
| UL: | No |
| ETL: | No |
| Bolt Size: | 1x4in |
| No. of Bolts: | 4 |
| Shelf Type: | Two Shelf |
| Power Supply and Media Outlet: | No |
| Door Organizer Kit: | Yes |
| Triple Fin Intumescent Seal: | Yes |
| Cannon's Patented TruLock Internal Hinges: | Yes |
| Anti-Pry Tab: | No |
| Dual Relockers: | No |
| Triple Hard Plate: | No |
| Door Thickness: | 3.25in |
| Door Gauge: | 2x12GA |
| Body Gauge: | 14GA |
| Interior Light: | No |
| Capacity: | N/A |
Package Contents:
- Cannon Safe Home Essentials Short Safe