Tap Tap to Zoom
Night Optics Guardian Generation 1+ 1x Night Vision Monocular has been discontinued by Night Optics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Night Vision, Night Vision Monoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Night Optics Guardian 1x Generation 1+ NV Monocular is a super compact, lightweight answer to your NV problems. The Night Optics Guardian NVD is a great entry-level system for those seeking an inexpensive high performance night vision device. With great in-class performance, the versatile NVD can be head mounted for hands-free operation or hand-held and is the Generation 1+ enhanced night vision monocular equipped with a built-in sensor that guards the unit against bright light exposure.![]()
| Resolution: | 40 lp/mm min |
| Magnification: | 1x |
| Lens System: | 25 mm f1.2 |
| FOV: | 40° |
| FOV @ 1000 yards: | 2,184' |
| FOV @ 1000 meters: | 263 meters |
| Range of Focus: | 25 cm to infinity |
| Detection Range: | 492'; 150 meters |
| Recognition Range: | 330'; 100 meters |
| Diopter Adjustment: | +4 to -4 |
| Weather Resistant: | Yes |
| Camera/Camcorder Adaptable: | Yes |
| IR Illuminator: | Yes |
| Battery Type/Life: | 3v CR123 / 30 hours |
| Dimensions: | 5.3" x 2.3" x 2.8" |
| Weight: | 13oz | 368.5 g |
| Operating Temperature: | -4&Deg;F to 113°F; -20°C to +45&Deg;C |
| Tube Data Sheet: | No |
| Warranty: | 1 Year |