Tap Tap to Zoom
Unfortunately Morovision Scorpion Multi-Purpose Thermal Imager with 12degree Lens, NTSC is not listed by TacticalStore.You can also explore other items in the Thermal Imaging yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Morovision Thermal Scorpion Multi-Purpose Imager MVP-5000-000 combines the ergonomic features of a handheld and the convenience of weapon mounting. This Thermal Imaging Rifle Scope from Morovision is based on the proven 320 x 240 Thermal-Eye 4500 Amorphous Silicon microbolometer core, making it perfect for force protection, border patrol officers, police SWAT and special operations forces. The Morovision 12 Degree Scorpion Multiple Purpose Thermal Imaging Device has an image capture feature that stores 200 pictures with USB download interface. This Morovision Thermal Imager Includes protective shield to reduce eyepiece exposure from sand and dust. The Morovision Multi-Purpose Scorpion Thermal Imaging Device offers More than 6 hours operation with four CR123 lithium batteries.![]()
| Infrared Focal Plane Array | |
| Type & Material: | Amorphous Silicon Microbolometer |
| Pixel Count (Resolution): | 320 x 240 |
| Spectral Response: | 7-14 um (filter bandwidth) |
| Thermal Sensitivity: | <50 mK |
| Thermal Imaging Performance | |
| Startup Time: | ~ 4 sec |
| Contrast / Brightness: | Fully Automatic, advanced image processing |
| Susceptibility to Blinding Visible Light: | None |
| Infrared Polarity: | User Selectable White = Hot, Black = Cold |
| Lens Focal Length: | 50mm w/ 750ft /230m Range to Detect Human Activity |
| Lens Focal Length: | 25mm w/ 1500ft / 460m Range to Detect Human Activity |
| Lens Focal Length: | 12mm w/ 3000ft / 915m Range to Detect Human Activity |
| Video | |
| Output Format: | Analog NTSC on rear outlet jack |
| Display Brightness: | User Adjustable |
| Digital Zoom: | 2X, 4X |
| Captures 200 images: | USB downloadable |
| Switchable Polarity: | White Hot / Black Hot |
| Eyepiece: | Adjustable Diopter and focusing |
| Power | |
| Power Source: | 4 CR123 Lithium batteries |
| Operating Time: | 6 hours (77°F / 25°C Night Operation) |
| Auxiliary Power: | 9 to 12 VDC input on rear outlet jack |
| Environmental Characteristics | |
| Operating Temperature: | -4°F to 140°F (-20°C to 60°C) |
| Storage Temperature: | -4°F to 176°F (-20°C to 80°C) |
| Water & Shock Resistance: | Waterproof to 9 feet (3m) submersion, buoyant in fresh water, Shockproof to 4 feet (1.2m) drop |
| EMC Compliance: | FCC Part 15 |
| Physical Characteristics | |
| Size: | 50mm - 10" L x 2.75" W x 3" H (25.4 x 6.9 x 7.6cm); 25mm - 10.75" L x 2.75" W x 3" H (27.3 x6.9 x 7.6cm); 12mm - 11" L x 2.75" W x 3" H (28.0 x6.9 x 7.6cm) |
| Weight: | 13 oz (381g), batteries installed; 50mm, 31 oz.; 25mm, 31 oz.; 12mm, 34 oz.; |