Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Pelican 9435 Remote Area Portable Lighting System, Orange is not listed by TacticalStore.You can also explore other items in the Tactical Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Pelican 9435 Remote Area Portable Lighting System, Orange
The Pelican 9435 Remote Area Lighting System is not only advantageous in portability but is also the only battery powered and safety approved remote lighting system spotlight around. The 9435 RALS Spotlight by Pelican boosts a powerful 1500 lumens of light that easily illuminates hazardous locations, and with two power settings the Pelican spotlight extends burn time of up to 10 hours of clean even light.![]()
Specifications for Pelican Remote Area Light System 9435
| LED Type: | High Flux LED |
| LED Life: | 50000 hrs |
| Tested Lumen Value: | 750 low 1500 high |
| Lamp Heads: | 1 |
| Number of LEDs: | 18 LEDs per head |
| Beam Spread: | 90 degrees |
| Brightness Settings: | 2 |
| Battery Type: | NiMH |
| Battery Burn Time: | 10hrs low 5hrs high |
| Bettery Charging Time: | 8hrs from full discharge |
| Head Length: | 6.5in (16.5 cm) |
| Head Width: | 7.87in (20 cm) |
| Head Depth: | 2.56in (6.5 cm) |
| Width Closed: | 7.87in (20 cm) |
| Length Closed: | 15.75in (40 cm) |
| Height Closed: | 9.06in (23 cm) |
| Mast Height Extended: | 32.28" (82 cm) |
| Cord Length Retracted: | 13.78" (35 cm) |
Features of Pelican 094350-0000-150 9435 RALS Orange
- Powerful 1500 lumens of light
- Extends burn time up to 10 hrs of light
Package Content
- Pelican 9435 Remote Area Lighting System, Orange 094350-0000-150



























































