Tap Tap to Zoom
New Product
- Beam Color:
- Red
- Color:
- Black
- Laser Output:
- 80 mW
Code: ST-LSI-SR01LS-11001-BLK
MPN: 11001-BLK
Product Info for Steiner Atlas Red IR Laser Sight
The Steiner ATLAS (Advanced Tactical Laser Aiming System) is a next-generation aiming and illumination device engineered for real-time mission adaptability. Featuring five powerful emitters, the ATLAS is optimized for precise target engagement across various operational environments. With co-aligned visible and infrared lasers, a long-range infrared illuminator, and multiple near-infrared (NIR) LED illuminators, the ATLAS delivers unmatched versatility for tactical professionals.![]()
Designed with best-in-class ergonomics, ATLAS ensures seamless integration with standard optics while offering true ambidextrous controls, making it the ideal choice for military, law enforcement, and defense applications. Crafted from lightweight magnesium alloy, this rugged system withstands the harshest conditions while maintaining a low profile.
Specifications for Steiner Atlas Red IR Laser Sight:
| Manufacturer: | Steiner |
| Beam Color: | Red |
| Color: | Black |
| Laser Output: | 80 mW |
| Wavelength: | 835 nm |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR123A |
| Battery Life: | 3 hours |
| Beam: | IR |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 20 m |
| Operating Temperature: | -40 - 65 Celsius |
| Weight: | 7 oz |
| Dimensions: | 4.5 x 2.5 x 1.4 in |
| Mount Type: | Picatinny |
| Fabric/Material: | Magnesium Alloy |
| Case Color: | Black |
Features of Steiner Atlas Red IR Laser Sight
- Co-aligned visible laser pointer, near infrared laser pointer and long-range near infrared illuminator with a single set of adjusters for easy zeroing and co-alignment retention
- Pointer beam divergence 0.8 mrad maximum for ultra-long-range target engagement
- Ultra-wide 4050 degrees Fixed LED NIR illuminator beam divergence for CQB operations
- Medium range 1015 degrees LED NIR illuminator beam
- Long range 23 degrees VSCEL Illuminator beam with Minimum Speckle
- Low-profile integrated bolt-mount provides secure fit with lower height above rail for seamless use with standard optics
- 5-position mode switch and 3 tactile buttons within fingertip range
- All controls optimized around the operator
- True ambidextrous controls, centered for left or right-handed operation with prominent positioning for use with gloved hands
- To reduce unit weight, a Magnesium alloy has been used for the housing, instead of Aluminum
Package Contents:
- Steiner Atlas Red IR Laser Sight