Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Goal Zero Spot Rechargeable Flashlight / Spotlight - 180 Lumens has been discontinued by Goal Zero and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tactical Flashlights, Rechargeable Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Goal Zero Spot Rechargeable Flashlight / Spotlight - 180 Lumens
The Goal Zero SPOT Spotlight is a rechargeable hand-held light with a pistol-style grip. Click the trigger to turn the light on - the easy-grip handle makes pointing simple. The Goal Zero SPOT Light charges via 12V AC/DC input. With it's soft grip coating, the Goal Zero SPOT Flashlight is incredibly comfortable to hold. The Goal Zero SPOT Handheld Spotlight is lightweight, easy to use and always ready to go!![]()
Specifications for Goal Zero Spot Rechargeable Flashlight:
| Input: | 12V Charging Port; Male car adapter included - 12V, 0.2A max (3W) |
| LED: | 1300 MCD each LED |
| Outputs Light Power: | 3W, 180 Lumens white LED |
| Battery: | Lithium-ion 4V, 3Ah (12Wh) |
| Life-span: | thousands of cycles |
| Management: | integrated and fully automatic |
| Product Weight (no pkg): | 1.08 lbs / 0.45 kgs |
| Product Dimensions: | 6.5 x 3.2 x 6.5 (inch) / 17.8 x 7.6 x 19 (cm) |
| Warranty: | Twelve months |
| Optimal Operating Temp.: | 32-104 deg F / 0-40 deg C |
Features of Goal Zero Spot Rechargeable Light:
- Spot It: Click the trigger to turn the light on.
- Aim It: The easy to grip handle makes pointing simple
- Power It: The SPOT charges via 12V
- 3 Watt Light
- AC/DC Rechargeable
- Lightweight with Soft Grip Coating
- Over 500m range
- 180 Lumens
- Charge Time: 4 hrs
- Run Time: 3 hrs
Package Contents:
- Goal Zero Spot Rechargeable Hand-held Spotight
- 12V charger
- AC car adapter



























































