Tap Tap to Zoom
KA-BAR Leather Handle Fixed Blade Bowie Knife - 6.94" Overall Length has been discontinued by KA-BAR Knives and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tactical Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
KA-BAR Leather Handled Fixed Bowie Knife KB1236 is a modern take on the classic Bowie knife, combining trusted power with an efficient handle design. This massive KA-BAR knife features a sharp, plain edge blade crafted from DIN 1.4116 stainless steel and shaped into the much-loved Bowie-style blade shape, hollow ground to a thickness of just 0.152 inches. KABAR Plain Edge Fixed Blade Bowie Knife gives you great control over the knife with a stacked leather handle, complete with shallow finger grooves and a pommel and hand guard shaped from attractive brass. KA-BAR Knives has designed the Bowie knife to work well against nearly any material you put it up against, and it comes with a leather sheath for improved carrying capability. For a classic Bowie knife from one of America's premiere knife makers, choose the KA BAR DIN 1.4116 Stainless Steel Fixed Bowie Knife.![]()
| Knife Type: | Fixed |
| Application: | Hunting, tactical |
| Blade Edge: | Plain edge |
| Blade Finish: | Satin |
| Weight: | 0.50 lbs |
| Blade Length: | 6.9375" |
| Overall Length: | 11.8125" |
| Edge Angles: | 20° |
| Blade Shape: | Bowie |
| Blade Material: | DIN 1.4116 stainless steel |
| Blade Grind: | Hollow |
| Handle Material: | Leather |
| Hardness: | 55-57 HRC |
| Butt Cap/Guard Material: | Brass |
| Blade Thickness: | 0.152" |
| Included Accessories: | Leather sheath |