Tap Tap to Zoom
Unfortunately Dark Ops Underboss Flashlight is not listed by TacticalStore.You can also explore other items in the Tactical Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Dark Ops Underboss Weapons Light/Laser gives you a 150-lumen long-throw white light, combined with a red aiming laser that's bright enough to be seen in full sunlight at 400 yards. This integrated laser & light combo is designed to handle the stress of military duty, and sized to fit any full length Picatinny rail. The Storm lighter Underboss Flashlight / Laser Sight can be quick-mounted in less than a second, or attached permanently, without passing your hand in front of the muzzle.![]()
| Dot size: | 1 MOA |
| Dimensions: | 4"x1.5"x2" |
| Bulb Brightness: | Lumens 150 in halogen, 120 in LED |
| Weight: | 3.2 ounces |
| Length overall: | 3.25" |
| Width max: | 1.75" |
| Includes: | Remote flag switch, (2) 123 series 3 volt lithium batteries |
| Mounts to: | Any PICATINNY rail on rifle. |
| Switch: | Momentary, lock-on, touch on or remote switch activatable. |
| Batteries: | , included. |
| Construction: | Aramid fiber composite lightweight housing with steel fastening points. |
| Mounting: | Can be rapidly affixed and removed without placing hand in front of muzzle and Can also be permanently affixed and locked down. |
| Laser wavelength: | 635nm visible red laser, maximum output power allowed by law. |
| Beam Projection: | 50% greater up to 2000 yards in darkness. |
| Visibility: | Visible in bright sunlight to 400 yards. |
| Replacements: | Field replaceable batteries and bulbs without tools, may be field altered for IR, LED or Halogen lighting as mission requires. |
| Warranty: | 1 year warranty. |