Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
FoxFury Signature Intrinsic Tasker Helmet Light has been discontinued by FoxFury and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tactical Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for FoxFury Signature Intrinsic Tasker Helmet Light
The FoxFury Signature Intrinsic Tasker Helmet Light has been designed to provide you with an amazing hands free light source. This Flashlight from FoxFury has been UL 913 rated to be Explosion Proof for most gases. The wide body design on the FoxFury Intrinsic Signature Helmet Light improves peripheral lighting. The Silicone Strap on this FoxFury Helmet Flashlight fits securely to helmet, hard hats, etc. For use in Hazardous Areas including: Bomb Squad / Explosive Ordnance Disposal (EOD), Chemical Plants, Confined Space, HazMat, Industrial Safety, Marine Repair, Oil and Gas Refineries. For a great way to have all teh hands free light you need, choose the FoxFury Tasker Signature Helmet Mounted Light.![]()
Specifications for FoxFury Intrinsic Headlamp - Signature:
| Lumens: | 38.2 Lumens (480 Candle Power) |
| Field of Vision: | 45° |
| Distance Vision: | 100 - 120 ft (30 - 36 m) |
| Peripheral Vision: | 60 ft (18 m) |
| Weight: | 11.9 oz (337 g) |
| Headband: | 5.2 oz (147 g) |
| Battery Pack: | 6.7 oz (190 g) |
| Size: | 7.4" x 1.3 "x 3.0" (18.8 cm x 3.3 cm x 7.6 cm) |
| Full Power: | 8 hours |
| Reserve: | 16 hours |
Features of FoxFury Head Mounted Signature Tactical Flashlight:
- UL 913 Class 1, Division 1 Groups C-D, T6
- UL 913 Class 1, Division 2 Groups A-D, T6
- 24 White LEDs
- Bumper Protection
- Waterproof to 20 ft (6m)
- Impact Resistant
- SARLINK High Temperature Thermoplastic Elastomer Housing
- Silicone Coated, Teflon Jacketed Cable
- Silicone Strap
- 4 AA (Batteries Not Included)
Package Contents:
- FoxFury Signature Intrinsic Tasker Helmet Light



























































