Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
FoxFury Breakthrough LED Right Angle Light has been discontinued by FoxFury and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tactical Flashlights, Led Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for FoxFury Breakthrough LED Right Angle Light
The FoxFury Breakthrough BT Flashlight - Right Angle has been created to be the perfect flashlight for all of your lighting needs. This Flashlight from Foxfury features their smoke piercing SMO-KUT technology. The 200 torch lumen FoxFury Breakthrough LED Flashlight offers a focused two degree beam, which makes it very effective at cutting through smoke. It has a more focused beam than the BT3, which allows it to shine further. This FoxFury Flashlight has extra thick body to better resist fire / heat. An invaluable lighting tool for firefighting, rescue and select law enforcement and military applications. For a great looking light that will never let you down, choose the FoxFury Breakthrough 200 Lumen Flashlight.![]()
Specifications for FoxFury Breakthrough Flashlight w/ 200 Lumen LED:
| High: | 200 torch lumen | 3 hours |
| Strobe: | 200 lumen | 3 hours |
| Low: | 40 lumen | 6 hours |
| Battery Type: | 4 AA |
| Battery Life: | 3 - 6 hours |
| Weight: | 1.1 lbs (500 g) |
| Width: | 2.8" (7.1 cm) |
| Depth: | 3.7" (9.4 cm) |
| Height: | 7.0" (17.8 cm) |
| Head (diam.): | 2.7" (6.9 cm) |
| Runs on: | 4 A batteries |
| Battery life: | 3-6 hours (varies by mode) |
Features of FoxFury Right Angle Breakthrough Flashlight:
- 2° beam angle (narrow field of vision)
- See up to 650 ft (200 m) away
- 1 white CREE LED
- 3 modes (high, low, strobe)
- Stainless steel clip with built-in bottle opener and key ring
- Black body with black cone / facecap assembly
- SMO-KUT smoke cutting technology
- Extra strength fire resistant walls
- On / Off: High
- Hold button for 2 seconds: Low
- Hold button for an additional 2 seconds: Strobe
- Fire resistant - meets all NFPA fire resistant requirements (500° F for 30 minutes)
- Waterproof to 10 ft (3 m) | IPX7
- Impact Resistant
- Nylon Housing
Package Contents:
- FoxFury Breakthrough BT Flashlight - Right Angle



























































