Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
EOTech 557 AR223 Holographic Sight w/ FREE ScopeCoat Protective Cover & Batteries has been discontinued by EOTech and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Gun Sights, Holographic Sights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for EOTech 557 AR223 Holographic Sight w/ FREE ScopeCoat Protective Cover & Batteries
EOTech HOLOgraphic Weapon Sight HWS 557.AR223 has been cleaned up, trimmed down and re-made into one of the most efficient, effective holo sights you'll find anywhere. EOTech has rethought the HWS557 from top to bottom. The control buttons of the holo sight have been moved from the back to the left side, allowing a magnifier, night vision scope, or a back up iron sight to fit closely to the sight body, without getting in the way of the controls. The EoTech 557 can also fit over the standard hand guards found on M4 and M16-style weapons, thanks to a raised portion of the front base.![]()
The L3 EOTech 557.AR223 Holographic Weapon Sight is configured with a ballistic matching reticle image for the M4 carbine. The battle tested circle/dot reticle works with a series of 1 MOA aiming dots that are vertically aligned and calibrated specifically for the ballistic drop of .223 caliber ammunition. The reticle provides 4 aiming dots for target distances of 0-300m, 400m, 500m, and 600m. The 557 is available with the M4 Bullet-Drop-Compensating Reticle for use with either of the EOtech magnifiers.
This EOTech Holo Sight comes with a FREE ScopeCoat EOTech Protector Cover and Energizer Max Alkaline AA Batteries.
Specifications for EOTech L-3 Holographic Sight 557:
| Length/Width/Height: | 5.70"x2.1"x2.8" (133x49x71 mm) |
| Weight: | TBD |
| Waterproof: | Submersible to 33 ft depth |
| Color/Finish: | Non reflective black with hard coat finish |
| Mount: | 1" Picatinny (MIL-STD-1913) rail |
| Return to Zero: | Repeatable to 1 MOA after re-mounting |
| Night Vision Brightness Range: | 1280:1 with NV switch engaged |
| Power Source: | 2x 1.5V AA batteries (supports lithium, alkaline, or rechargeable) |
| Battery Life: | 1,000 continuous hours (lithium) at nominal setting 12; 600 continuous with AA alkaline |
Features of EOTech HOLOgraphic Weapon Sight 557:
- Buttons on left side of sight (not in back) to work specifically with NV or magnifiers.
- AA battery model (supports Lithium and Alkaline)
- Raised 7mm base
- Vastly improved accuracy and target identification at longer distances
- Ballistic matched reticle image for .223 ammunition (M4) out to 600m
- Modified base designed to fit over standard hand guards.
- Gen I-IV night vision compatibility - with or without 4X Magnifier (sold separately)
- Meets stringent military specifications
- Submersible to 33 ft water depth
Package Contents:
- L-3 EOTech HOLOgraphic Weapon Sight HWS 557.AR223-KIT2
- ScopeCoat EOTech Protector Cover
- Energizer Max Alkaline AA Batteries







































































