Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
FoxFury Scout Narcotics Search Tool has been discontinued by FoxFury and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tactical Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for FoxFury Scout Narcotics Search Tool
Ideal for any law enforcement officer looking for an advantage, the FoxFury Scout Narcotics Search Light 300-200, when used in conjunction with Orange Goggles, can be used to search for Marijuana, Methamphetamines, Cocaine, Heroin, and PCP. This Flashlight from FoxFury has been designed for use by Law Enforcement and Security to detect traces of street narcotics on persons or property. As with all Forensic tools, must be used in dark (low light) conditions. For a great way to make sure no one gets anything past you, choose the FoxFury Narcotics Finding Scout Flashlight Tool.![]()
Specifications for FoxFury Scout - Narcotics Search Tool:
| Power Consumption: | 1.2 Watts |
| Wavelength: | N/A |
| Total Weight: | 4.3 oz (122 g) |
| Light: | 3.7 oz (105 g) |
| Clip: | 0.6 oz (17 g) |
| Width: | 1.8" (4.6 cm) |
| Depth: | 0.9" (2.3 cm) |
| Height: | 3.7" (9.4 cm) |
| Material: | Polycarbonate Housing |
| Battery Life: | 60 min (full); 30 min (reserve) |
| Recommended Operational Distance: | 1 - 2 ft (0.2 to 0.6 m) |
| FOV: | 20° |
Features of FoxFury Scout Drug Search Light:
- 2 LEDs
- Tap Switch
- Belt Clip
- Orange Goggles (included)
- Multi Wear / Use options (belt, pocket, garment, handheld, etc.)
- Fire Resistant
- Waterproof to 20 ft (6 m)
- Impact Resistant
- 3 AAA (Batteries Included)
Package Contents:
- FoxFury Scout Narcotics Search Light 300-200



























































