Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Barska Point N' View VGA 8x22 Binocular Digital Camera BDC - AB10184 has been discontinued by Barska and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Binoculars, Digital Camera Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Barska Point N' View VGA 8x22 Binocular Digital Camera BDC - AB10184
Barska Point N' View 8x22 VGA Digital Binocular Cameras AB10184 lets you see and record at the same time! A futuristic integration of a Digital Camera Binoculars and Digital Camera Binoculars, the Barska 8x22mm VGA Digital Camera Binoculars are a breakthrough technology of exploration and dynamic image-taking in a single unit. Engineered with technical precision, this marriage of powerful Digital Camera Binoculars with a compact Digital Camera Binoculars births a whole new generation of optics. Magnify the world around you, capture the images, record and share with Barska BDC Point and View Binocular Digital Camera. The 0.3 MP Barska Digital Camera Binoculars 8x22mm offers Multi Coated optics for superior clarity. Barska VGA Digital Camera Binoculars 8 x 22 mm are compact and easy to use. Take Barska Digital Binocular Camera on your next outdoor adventure, sporting event or concert, and save the view so you can show-and-tell about the good times!![]()
Specifications for Barska Point View Digital Imaging Binoculars BDC 8x22 AB10184:
| Magnification: | 8x |
| Objective: | 22mm |
| Prism Type: | Roof |
| Lens coatings: | Multi Coated |
| Field of View: | 367 ft @ 1000 yds (122m @ 1000m) |
| Close focus binocular: | 16 ft |
| Close focus camera: | 33 ft |
| Eye relief: | 11mm |
| Megapixels (MP): | 0.3 |
| Resolution: | 640x380 |
| Sensor: | CMOS |
| Internal Memory: | 8MB SDRAM (built-in) |
| Continuous video: | 2 minutes |
| Power: | AAA (two) |
| Weight: | 9 oz |
Features of Barska 8x22 VGA Digital Imaging Binoculars AB 10184:
- Magnify the images and capture the image with the digital camera
- Save the image using the internal mass storage
- Easily download the images to your PC
- Sleek and stylish construction
- Multi-coated optics
- Continuous video capability
- Compact and easy to use
Package Contents:
- Barska BDC Point N' View 8x22 VGA 0.3 Mega Pixel Binocular Digital Camera AB10184
- USB cable
- Software CD
- Carrying case