Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Barska 10x25 Point'n View Binocular Camera - VGA Binocam has been discontinued by Barska and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Binoculars, Digital Camera Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Barska 10x25 Point'n View Binocular Camera - VGA Binocam
Barska Point'n View VGA 10x25 Binocular Camera AH11358 lets you take the memories and the views with you. This Barska Digital Camera Binocular combines a 10x magnification Digital Camera Binoculars with the power of a built-in VGA Digital Camera Binoculars. The Barska 10x25 VGA Binocam magifies images 10 times, and features individual focusing for both the camera and the binocular. The camera records both images and video clips. The integral USB output port and included USB cable allow you to hook the Barska AH11358 up directly to your computer and even use it as a web camera. Share the memories long afterwards with this digital camera binocular from Barska!![]()
Specifications for Barska Point and View 10x25 Digital Camera Binoculars:
| Length: | 4.6 inches |
| Width: | 3.6 inches |
| Depth: | 2 inches |
| Weight: | 6.7 oz |
| Magnification: | 10x VGA |
| Objective: | 25mm |
| Prism Type: | Roof |
| Lens coatings: | Fully Multi Coated |
| Exit Pupil: | 2.5mm |
| Focusing System: | Individual Focus |
| Field of View (ft@1000yds / m@1000m): | 288ft/96m |
| Close Focus (ft/m): | 16.04ft/5m |
| Built-in memory: | 8 MB |
| Warranty: | One Year Limited Lifetime Warranty |
Features of Barska Point & View 10x15 VGA BinoCam
- Magnify views, then capture the image with the digital camera
- Record video clips
- Can be used as a PC Cam
- Easily download the images to your PC
- Fully coated optics for superior quality
- Compatible OS: Windows Vista, Windows XP, Windows ME, Windows 2000, Windows 98 SE
Package Contents:
- Barska Point'n'View 10x25 Bino-Cam AH11358
- USB cable
- Carrying case
- Neck strap
- Windows Vista Driver Installation CD