Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
EOTech EOLAD 1V Holographic Weapon Sight with Black EOTech 552 A65 HWS and Integrated Laser Aiming Device has been discontinued by EOTech and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Gun Sights, Holographic Sights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for EOTech EOLAD 1V Holographic Weapon Sight with Black EOTech 552 A65 HWS and Integrated Laser Aiming Device
Eotech EOLAD Laser Aiming Device with EOTECH 552 OPTIC Eolad 1V Visible Laser combines the speed of the L-3 EOTech 552 optic with the power and accuracy of a laser device. The Eotech holographic weapon sights are designed to military standards to be waterproof, shock proof and be able to handle the most extreme law enforcement and military operations with ease. EOTech inclides all Eotech EOLAD with AA batteries, 10inch. remote cable pressure pad switch, pattern generating optics and nylon pouch. Waterproof to 10 m. Infared models are availble to Law Enforcement and Military Agencies. The EOTech EOLAD 1V is not availalble with the IR Laser Pointer option. Only the visible laser is offered.![]()
The EOLAD 1V Holographic Weapon Sight is also compatible with the following night vision devices:
- Night Quest PVS-14
- Night Quest NQ6015
- Morovision MV-14 Ultra
- Morovision MV-300
Specifications for EOLAD 1V Visible Aiming Laser:
| Optics: | Transmission holography - parallax free |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Length/Width/Height: | 5.5"x2.4"x2.4" (14x6x6 cm) |
| Weight: | 16.8 oz (476.3 grams) |
| Temperature: | -40 to 150 F (using AA lithiums); -20 to 140 F (all other battery choices) |
| Waterproof: | Submersible to 33 ft (1 atmoshpere) depth |
| Sealing: | Fogproof internal optics |
| Color/Finish: | Non reflective black with hard coat finish |
| Adjustment (per click): | 0.5 MOA (1/2" at 100 yds) |
| Adjustment Range: | +/- 40 MOA travel |
| Mounting: | Includes rugged aluminum hood assembly & knobbed, tool-less mounting bolt -1" Picatinny (MIL-STD-1913) rail |
| Return to Zero: | Repeatable to 1 MOA after re-mounting |
| Color/Finish: | Non-Reflective Black with hard coat finish |
| Laser: | Visible Laser (635nm) (5mW) |
| Optical Surfaces: | Anti-glare coating |
| Window Dimensions: | 1.20" x 0.85" (30 x 23mm) |
| Front Window Material: | 1/8" solid glass |
| Rear Window Material: | Shatter resistant laminate (3/16" thick) |
| Field of View (100 yds): | 30 yds (28m) at a 4" eye relief |
| Standard Reticle: | 65MOA circle with quadrant ticks with 1 MOA aiming dot |
| Brightness Adjustment Range: | 146,000 |
| Night Vision Brightness Range: | 1280 |
| Power Source: | 2x 1.5V AA batteries (supports lithium, alkaline, or rechargeable) |
| Battery Life: | 5 hours with continuous laser operation |
| Light Settings: | 20 at day time setting, 10 in NV Mode |
| Auto Battery Check Indicator: | Flashing reticle upon start-up |
| Auto Shut-down: | At 8 hrs- programmable to 4 hrs |







































































