Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
FoxFury Performance Water Headlamp has been discontinued by FoxFury and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tactical Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for FoxFury Performance Water Headlamp
Designed to be the perfect hands free light source, the FoxFury Performance Water Headlamp Flashlight 400-005, is the perfect flashlight for all of your illumination needs. This Headlamp from FoxFury is an ergonomic, low profile headlamp with a quick tilt. The LED Colors on the FoxFury Water Performance Headlamp will maximize the reflection of surface water and to identify surface water conditions. This FoxFury Headlamp Flashlight can be used for Fishing, Kayaking, Boating, and is great for Search & Rescue. For a great way to shed some light on any situation, choose the Fox Fury Performance Water Headlamp w/ 39 Lumen LED!![]()
Specifications for Fox Fury 39 Lumen Performance Water Headlamp:
| Output: | 39 Lumens |
| FOV: | 45° |
| 24 LEDs: | 16 White / 4 Green / 4 Blue |
| Weight: | 10.1 oz (287 g) |
| Headband: | 3.4 oz (97 g) |
| Battery Pack: | 6.7 oz (190 g) |
| Size: | 5.5" x 1.0" x 1.1" (14.0 cm x 2.5 cm x 2.8 cm) |
| Battery Life Full Power: | 6-8 hours |
| Battery Life Reserve: | 16 hours |
| Distance Vision: | 96 - 120 ft (29 - 36 m) |
| Peripheral Vision: | up to 48 ft (14 m) |
Features of Fox Fury Head Lamp Performance Water Flashlight:
- Quick Tilt (45°)
- Clip for Belt or Hard Hat Slot
- Tap Switch
- On / Off Only
- Waterproof to 20 ft (6 m)
- Impact Resistant
- Polycarbonate Housing
- PVC Jacketed Cable
- Elastic Strap
- 4 AA (Batteries Not Included)
- 24 Month Warranty
Package Contents:
- Fox Fury Performance Water Headlamp Flashlight 400-005


































































































