Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Vivitar Digital Camera 10x25 Binocular DigiCam Series is not listed by TacticalStore.You can also explore other items in the Binoculars, Digital Camera Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vivitar Digital Camera 10x25 Binocular DigiCam Series
Vivitar DigiCam Series 10x25 Binocular and Digital Camera VIV-CV-1025V allows you to take up to 160 photos. The DigiCam 10x25 Binocular from Vivitar is a high resolution digital camera that allows you to view with amazing clarity and save it to memory. This Vivitar Digital Camera offers the ability of capturing those precious memories for life. This high performance binocular is user friendly and easy to operate. This Vivitar Binocular is ideal for sports fans, sightseers, outdoor enthusiasts, bird watchers or anyone who wants to keep living memory of their experiences for years to come!![]()
Specifications for Vivitar Digital Series 10x25 Binocular CV1025V:
| Optical Design: | Roof Prism |
| Diameter: | 25 mm (0.97 in) |
| Magnification: | 10x |
| Angular Field of View: | 5.8° |
| Linear Field of View (@ 1000 YDS): | 303ft (92.35 in) |
| Exit Pupil Diameter: | 2.5 mm (0.09 in) |
| Exit Pupil Distance: | 11 mm |
| Minimum Pupil Distance: | 10 m (32.80 ft) |
| Storage Device: | 16MB SDRAM |
| Camera Storage: | 160 images |
| Resolution: | 640x480 |
Features of Vivitar 10x 25mm DigiCam Binocular CV-1025-V:
- 10x Magnification
- 16MB Memory for up to 75 Photos
- Reliable Center Wheel Focus Design Diopter Adjustment for Precise Focusing
- Ideal for Theater, Concerts, Bird Watching, Sporting Events, etc.
Package Contents:
- Vivitar DigiCam Series 10x25 Digital Camera Binocular CV-1025V
- Cleaning Imaging
- Photags Imaging Software Disc and Accessory Kit