Tap Tap to Zoom
SOG TF104CP Trident Elite Folding Knife w/ Tanto Blade - Black has been discontinued by SOG Specialty Knives & Tools and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tactical Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Trident Elite features SOG's patented Assisted Technology for quick one-handed opening. The slot cutter built into the handle can cut thin rope, belts, or webbing without opening the blade. The front of the handle has a built-in glass breaker for any situation. The Trident Elite comes with a 3.7-inch blade made of reliable AUS-8 stainless steel and a durable glass-reinforced nylon handle with textured rubber inserts to improve grip.![]()
| Overall Length: | 8.7in |
| Closed Length: | 4.8in |
| Weight: | 4.4oz |
| Blade Length: | 3.7in |
| Blade Thickness: | .12in |
| Belt Clip: | Reversible, Low carry |
| Edge: | Straight |
| Blade Shape: | Tanto |
| Finish: | Hard Cases Black TiNi |
| Blade Material: | AUS-8 Stainless Steel |
| Handle Material: | Glass Reinforced Nylon and Rubber Overmold |
| Hardness: | RC 56-58 |