Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Galileo 8x30mm Binocular is not listed by TacticalStore.You can also explore other items in the Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Galileo 8x30mm Binocular
Galileo DM-830 8x30 Binoculars feature 30mm objective lenses and brings images 8 times closer to you than the naked eye. The Galileo DM830 Binocular is designed with coated optics for improved clarity and reduced glare. These Galileo binoculars feature a Porro prism design, affording them increased depth perception over other binocular designs. Additionally, the Galileo DM-830 features durable light construction for portability and an extended service life. Designed by Galileo for years of use, all Galileo binoculars come with a limited lifetime warranty.![]()
The Galileo DM-830 Porro Binocular features a 3.8mm Exit Pupil and exhibits a minimum focus distance of 24ft. Linear Field of View is 393" at 1000yds and Angular Field of View is 7.5°. Relative Brightness Index (RBI) is 14.1 and Twilight Factor is 15.5. Interpupillary Distance (IPD) ranges from 50mm to 70mm.
Specifications for Galileo DS-830 8x30mm Binocular:
| Magnification Power: | 8x |
| Objective Lenses: | 30mm |
| Optics: | Coated |
| Linear Field of View: | 393′ @ 1000yds |
| Angular Field of View: | 7.5° |
| Minimum Focus Distance: | 24ft. |
| Interpupilary Distance: | 50mm - 70mm |
| Exit Pupil Size: | 3.8mm |
| Relative Brightness Index: | 14.1 |
| Twilight Factor: | 15.5 |
Features of Galileo DS-830 8x 30mm Porro Prism Binocular:
- Water Resistant
- Armoring
- Fold Down Rubber Eyeguards
- Binocular Tripod Socket
- Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Galileo DS-821 8x21mm Compact Binocular
- Carrying Case with Shoulder Strap
- Neck Strap
- Lens Cloth



























































